Kayserispor Külüp Tarihi-14-02-1966|KAYSERİSPOR.GEN.TR

Kayserispor Külüp Tarihi

Kayserispor Külüp Tarihi

Kayseri’de modern bir stadyum yapılmıştır ancak profesyonel liglerde Kayseri şehrini temsil eden bir takımı bulunmamaktadır. Taraftarlar Kayseri’de oynanan Amatör Küme maçlarını heyecanla takip etmektedirler. Kayseri’yi Türkiye Şampiyonalarında Demirspor, Şekerspor, Sümerspor, Karagücü, Havagücü gibi Kayseri’nin köklü takımları temsil etmektedir. Bu takımlar yer yer başarılı sonuçlar almalarına rağmen, bu başarılar Kayseri halkını tatmin etmemektedir. Kayseri şehri tam anlamı ile Türkiye genelinde temsil edilememektedir. Bu da Kayseri şehri için bir noksanlık olarak görülmektedir.

Zamanın Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, 1965 yılında futbolu Türkiye geneline yaymak için büyük bir kampanya başlatmıştır. Her ilden en az iki amatör takımın birleşmesi ile şehrin ismini taşıyan bir takım kurmaları halinde o il 2. Lige şartlar uygunsa alınmaya başlanacaktır. Anadolu’da birçok şehir bunun üzerine şehrin ismini taşıyan birçok takım kurmuşlardır ve liglere mücadele etmeye başlamışlardır. Kayseri’nin ileri gelenleri Kayseri ismini taşıyan bir takım kurmak için çalışmalar başlatmışlardır.

Birçok kez bir araya gelinip toplantılar yapılmış ancak sonuç alınamamıştır. 1966 yılına kadar birçok takım liglere müracaat etmiş ve direkt olarak 2. Lig’de oynamaya başlamışlardır. Türkiye Futbol Federasyonu takım sayısının artması ile diğer takımları yeni kurmayı düşündükleri 3. Lig’e alacaklarını duyurmuştur. Bunun üzerine Kayserispor’un kuruluş işlemlerine hız verilmiştir.

1966 yılının Nisan ayına gelindiğinde halen işlemler neticelendirilememiştir. Şehrin spor otoriterlerinden Merhum Necdet Soner ile Rauf Işıldar zamanın Bölge Müdürü İbrahim Bamyacıoğlu’nu ziyaret ederler. Necdet Soner 150 bin nüfuslu Kayseri‘den söz ederek profesyonel liglerde mücadele edecek bir kulüp kurulması fikrini Bamyacıoğlu’na açarak düşüncelerini sorarlar. Spora gönül vermiş İbrahim Bamyacıoğlu, arkadaşlarına Napolyon‘un “Para Para Para” sözünü tekrarlar. Profesyonel kulüplerin maddiyatla yaşayabileceğini, bunun da şimdilik mümkün olmayacağını, imkân sağlanırsa memnun olacağını söyler.

Necdet Soner ve Rauf Işıldar birkaç gün sonra tekrar buluşurlar. Kayseri’de sosyal faaliyetlerin her zaman destekçisi olan ve Kayserililerin kurmuş olduğu “İşçi Kredi Bankası” Genel Müdürü Rıfat Gönen’e giderler. Spora destek vermelerini ve şehri temsil eden bir kulübün kurulmasına öncü olmaları için ricada bulunurlar. Rıfat Gönen maddi olanağın spor sever Kayserililerden temin edilebileceğini, kendisine düşen görevi seve seve yapabileceğini vaad eder.

Bu görüşmeden sonra Kayseri’nin ileri gelenleri Kayseri Şeker Fabrikası’nda kuruluş toplantısını yaparlar. Bu toplantıda Erciyesspor, Sanayispor ve Orta Anadoluspor kulüplerinin birleştirilmesi kararlaştırılır. Çeşitli kulüplerin tüzüklerinin temini için yazışmalar başlar. Daha önce Eskişehir’de Vali Muavini olan Osman Gümrükçüoğlu, Eskişehir’e giderek Eskişehirspor’un tüzüğünü getirmiştir. Tüzük komisyonunda Eskişehirspor’un tüzükleri incelettirilmiştir. Eskişehirspor’un tüzüğü Kayserispor bünyesine uygun hale getirilerek daktilo edilmiştir. Hazırlanan tüzük ile Kayserispor’un kuruluşu 15 Şubat 1966 tarihinde gerçekleşmiştir. Forma rengi ise lağvedilen Erciyesspor’un renkleri olan sarı-kırmızı olarak kabul edilmiştir. Daha sonra şehrin ileri gelenleri bir araya gelerek ilk genel kurul düzenlemişlerdir. Bu Genel Kurul sonucunda, 1 Temmuz 1966 tarihinde Kayserispor’un yeni yönetim teşkil edilmiştir.

 

 • Necdet Soner
 • Rauf Işıldar
 • İbrahim Bamyacıoğlu
 • Rıfat Gönen
 • Şaban Cenkçi
 • Aydemir Doğan
 • Mehmet Ali Berkman
 • İhsan Sahil
 • Hüseyin Birkan
 • Haşmet Yıldız
 • Mücait Pekçetinkaya
 • Osman Kavuncu
 • Naci İmamoğlu
 • Mehmet Çetinkayalı
 • Hayri Karahisarlı
 • Seyfi Gözübüyük
 • Saadettin Kızıklı
 • İsmet Askeram
 • Alpay Aktan
 • Samim Gavremoğlu
 • Mehmet Özateş
 • Ercüment Vanoğlu

 

Kayserispor Kulübü’nün kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu’ndan kulübün kuruluş işlemlerinde geç kanıldığı ve Kayserispor’un profesyonel liglerde mücadele edemeyeceğinin haberi gelir. Bunun üzerine Kayseri’nin ileri gelenleri Orhan Şeref Apak’ı Kayseri’ye davet ederler. Havaalanından doğruca stadyuma götürerek tesisleri gezdirirler. Tesisleri beğenen Orhan Şeref Apak, Kayseri’nin 2. Lige alındığını müjdeler.

Bu söz üzerine harekete geçilir. Kayserispor Kulübü’nün kuruluşu 15 Şubat 1966 tarihinde gerçekleştirilir. İlk genel kurulunuda 1 Temmuz 1966 yılında yapmıştır. İlk olarak takımı çalıştıracak teknik direktörü getirmekle başlanmıştır. Uygun olarak da Turhal’da antrenörlük yapan Kayserili ve Erciyessporlu eski futbolculardan Erdoğan Gürhan seçilir. Erdoğan Gürhan ile görüşmeler yapılır ve 1500 TL’ye teknik direktör olarak anlaşırlar. Erdoğan Gürhan’ı alıp Kayseri’ye dönerler.

Şaban Cenkci, Rauf Işıldar, Necdet Soner, Seyfi Gözübüyük, Aydemir Doğan, Şevki Karamete’den oluşan transfer komitesi sporcu aramaya başlar. Kulübün iskeleti olan Erciyessporlu , Sanayisporlu ve Orta Anadolusporlu futbolcuların yanı sıra 15 sporcu daha transfer edilir. İlk futbolcu transferi ise kaleci Muharrem ile yapılmıştır. Kaleci Muharrem Kayserispor’un ilk transfer edilen futbolcusu olarak kulüp tarihine geçmiştir. Daha sonra Yeşildirekspor’dan Oktay ve Zeki transferleri gerçekleşmiştir. Kayseri Demirspor’dan İsmet, Erciyesspor’dan Rahmetli Oktay Aktan ve Mustafa transfer edilmiştir. Kayseri Amatör Kümede oynayan birçok futbolcu profesyonel yapılarak Kayserispor’un kadrosu oluşturulmuştur.

Kayserispor ilk olarak 1966-67 sezonunda 2. Lig kırmızı grupta maçlarına başlamıştır. İlk maçını Kayseri’de Ankara Toprakspor ile oynamıştır. Bu maçı Yener Kurgil’in 17. dakikada attığı gol ile [2] kazanmıştır. Bu gol, Kayserispor’un ilk golü olarak tarihe geçmiştir. Kayserispor ilk sezonunda; 1 Muharrem Özkan, 2 İhsan Taşkın , 3 Oktay Aktan, 4 Şevki Karaferya, 5 Nejat Erçıkçı, 6 Mustafa Erdoğan, 7 Orhan Albayrak 8 Yener Kurtgil, 9 İsmet Atıcı, 10 Numan Demirci ve 11 Celal Boyalı on biriyle mücadele etmiştir. İlk sezonu olan 1966-67 sezonunda 16 takımlı ligde Kayserispor, toplamış olduğu 27 puan ile ligi onuncu sırada tamamlamıştır.

1972-73 sezonunda Kayserispor, Trabzonspor’un önünde ligi şampiyon olarak tamamlamış ve 1. Lig’e yükselmiştir. 2 sezon 1. Lig’de mücadele ettikten sonra 1974-75 sezonunda ligi son sırada tamamlayarak 2. Lig’e düşmüştür.

1978-79 sezonuna kadar 2. Lig’de şampiyonluğa oynamıştır.

1978-79 sezonunda Gaziantepspor’un ardında ligi ikinci sırada bitirmiştir. Ligin bitiminde 66 gol atan Kayserispor, Avrupa’nın Liverpool’dan sonra en fazla gol atan takımı olarak tarihe geçmiştir. Kayserispor, statü gereği beyaz grup ikincisi olan MKE Ankaragücü ile İzmir’de karşı karşıya gelmiş ve bu maçı 3-0 kazanarak ikinci defa 1. Lig’e yükselmiştir. Yine aynı sezon Türkiye Kupası’nda tarihinde ilk kez yarı-final oynama hakkı kazanmıştır. Yarı-finalde ise Adana Demirspor’a elenmiştir.

Kayserispor, 1979-80 sezonunda on beşinci olarak yine küme düşmüştür.

1981-1982 sezonu.

1982-83

1984-85 sezonunda Konyaspor’un önünde şampiyon olarak 1. Lig’e yükselmiştir.

1985-86 sezonunda son sırada yer alarak lige veda etmiştir.

1986-87 sezonunda şampiyonluğu Adana Demirspor’a kaptıran Kayserispor takım kadrosunu bozmuştur. 1987-88 sezonunda ligi yedinci sırada tamamlamıştır. 1988-89 sezonunda yine birçok hata yapılmıştır. O sezon 8 ayrı teknik direktör ile çalışarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Ligde sonuncu sırada yer alan Kayserispor, 3. Lig’e tarihinde ilk kez düşmüştür.

1989-90 sezonunda Hatayspor’un şampiyon olduğu ligde üçüncü sırayı almıştır.

1990-91 sezonunda başkanlığa Niyazi Bahçecioğlu gelmiştir. Çubukspor’un önünde lig şampiyon olarak tamamlanmış ve Kayserispor, 2. Lig’e yükselmiştir.

1991-92 sezonunda teknik direktör olarak Nevzat Güzelırmak ile anlaşılmıştır. Sezon arasında kamp dönüşü gelen trafik kazası haberi ile şehir adeta yıkılmıştır. Kayserispor antrenörlerinden Metin Parlaroğlu, futbolculardan Metin Aydın ve Nasır Beadini trafik kazası sonrası hayatlarını kaybetmişlerdir. Kayserispor, Petrol Ofisi ile yapılan şampiyonluk mücadelesinde tarihi bir puan farkı ile şampiyon olarak 1. Lig’e yükselmiştir. Kazanılan şampiyonluk hayatlarını kaybeden antrenör ve futbolculara ithaf edilmiştir.

Kayserispor, 1992-93 ve 1993-94 sezonlarını 12., 1994-95 sezonunu ise 11. olarak tamamlamıştır. 1995-96 sezonunu 17. sırada tamamlayarak küme düşmüştür.

1996-97 sezonunda Samet Aybaba yönetimindeki takım, grubunda birinci olarak Yükselme Grubuna kalmıştır. Karabükspor’un ardından ikinci olarak tekrar 1. Lig’e yükselmiştir. 1997-98 sezonuna çok iyi başlayan Kayserispor, sonraki haftalarda gösterdiği kötü performansla on altıncı sırada averajla küme düşmüştür.

1998-99 sezonunda Yükselme Grubu dördüncüsü olmuş ve Antalya’daki maçlarda Yimpaş Yozgatspor’a 1-0 yenilerek elenmiştir. 1999-00 sezonunda ise Yükselme Grubuna çıkmıştır. Ancak bu sefer 9. sırada kalmıştır.

2000-01 sezonunda ise Yükselme Grubundan bile çıkamamıştır. Klasman Grubunu birinci olarak tamamlamış ve Antalya’daki maçlara katılmıştır. Malatyaspor’a 1-0 yenilerek yarı-finalde elenmiştir. 2001-02 sezonunda liglerin statüsü değişmiştir ve 20 takımlı 2. Lig A Kategorisi oluşturulmuştur. Bu ligi Kayserispor dokuzuncu sırada tamamlamıştır. 2002-03 sezonuna büyük umutlar ile başlayan Kayserispor ligi 59 puan ile beşinci sırada tamamlamıştır.

2003-04 sezonunda kulüp başkanlığına Recep Mamur getirilmiştir. 2003-04 sezonu için teknik direktör Levent Eriş ile anlaşılmıştır. 2003-04 sezonuna da büyük ümitlerle giren Kayserispor, yine aynı hüsranı yaşamıştır. Levent Eriş’in yerine Oğuz Çetin, Kayserispor teknik direktörlüğüne getirilmiştir. Kayserispor ligi 55 puan toplayarak altıncı sırada tamamlamıştır. Oğuz Çetin ile sezon sonunda yollar ayrılırken Recep Mamur ve Yönetim Kurulu istifa etmiştir.

2004-05 sezonunda ise Kayseri Erciyesspor’un Süper Lig hakkını devralmış ve Süper Lig’de mücadele etmeye başlamıştır. Başkan olarak Recep Mamur seçilmiştir. Teknik direktörlük görevine ise Hüsnü Özkara getirilmiştir. Kayserispor, Hüsnü Özkara ile 7 haftada 2 puan toplamış ve bu hoca ile yollar ayrılmıştır. Özkara’nın yerine Hikmet Karaman’ın göreve gelmesi ile Kayserispor büyük bir çıkış yakalamış ve ligde kalmayı başarmıştır.

2005-06 sezonunda Recep Mamur ve ekibi göreve devam kararı almıştır. Teknik direktör olarak Ertuğrul Sağlam ve genel manager olarak Süleyman Hurma göreve getirilmiştir ve o zaman için bu sezonun Kayserispor için bir dönüm noktası olacağını kimse düşünmüyordu. Kayserispor, bu sezon büyük bir başarıya imza atarak ligi beşinci sırada bitirmiş ve UEFA Kupası‘nda ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır.

Süper Lig’de üst sıraları zorlayan Kayserispor, Tolunay Kafkas ile 2007-08 sezonunda Türkiye Kupası’nı kazanmış ve ülkemizi UEFA Kupası‘nda temsil etmiş ve Türkiye Süper Kupası finali oynamıştır. Kayserispor, 2009-10 sezonunun on beşinci haftasını lider olarak tamamlamış ve 43 yıllık kulüp tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir.

2010-11 sezonunda Shota ile lige başlayan Kayserispor ligi 6.sırada tamamlamıştır.

 

KAYSERİSPOR

Yorumlar